jan 05, 2024 / Nyheder

Danitacom og Dansk Export Association

"Hvis man gør sit benarbejde ordentligt, ligger der et kæmpe vækstpotentiale udenfor de danske grænser"

Anette Galskjøt er CEO hos Danish Export Association i København. Foto Credit: Danish Export Association.

Danmark eksporterer 60% af alt det, vi producerer, men bagsiden af det flotte tal er, at størstedelen drives af nogle få giganter. Det gør samfundet sårbart i krisetider, men svaret kan være at åbne verden for Danmarks underskov af spændende SMV’er – for eksempel til Italien. Danitacom samarbejder med Danish Export Association, som netop har åbnet kontor i København.  

”Vores land er et paradoks – på den ene side klarer vi os utrolig flot indenfor nogle af de sektorer, som i disse år er allermest efterspurgte globalt, men på den anden side står vi stille, når det kommer til at udvikle os på den lange bane,” siger Anette Galskjøt, der er direktør for Danish Export Associations afdeling i hovedstaden.

”Ca. 16.000 danske virksomheder sælger deres produkter i udlandet, men reelt drives eksporten af kun 100 af disse – et tal, der har stået stille i mange år. Af én eller anden grund får vi ikke nye og flere firmaer med på eksportholdet, selvom mange af deres kompetencer inden for digitalisering, grøn energi og life science ligger lige til højrebenet i det meste af Vesten”, fortæller Anette.

Der skal en kulturændring til

Italien har i flere år ligget på top ti over Danmarks eksportlande. Det lyder umiddelbart imponerende, men går man dybere ned i tallene betyder det, at blot 2 procent af alle vores varer sendes syd for Alperne til landet med knap 60 mio. indbyggere. Eksporten foregår indenfor allerede konsoliderede brancher som fødevarer (især svinekød og mejeriprodukter), og medicinalindustrien, men der er et enormt potentiale for at øge eksporten indenfor grøn energi, digitalisering og high tech – områder, som Italien aktuelt investerer massivt i som en del af landets genopretningsplan efter corona.

Det Italienske Handelskammer har derfor øget sit fokus på eksport fra Danmark til Italien, og kigger ligesom Danish Export Association på hvilke mekanismer der skal til for at tilskynde handel med udlandet. Ifølge Anette Galskjøt handler det først og fremmest om at forandre måden Danmark ser sig selv i forhold til verden:

”Både politisk og businessmæssigt skal vi turde satse på eksporten. Med en befolkning på blot 6 mio. er vores eget marked alt for lille til at ambitiøse virksomheder kan vokse, gøre deres produkter konkurrencedygtige, og bidrage signifikant til velfærdsmodellen. Regeringen bliver nødt til at skabe et større, økonomisk incitament, så det ikke kun er de store og velkonsoliderede firmaer, som gør Danmark til en global spiller, men også vores dygtige smv’er. Og så skal der laves en fortælling inde i selve virksomhederne om, at eksport godt kan lykkes.”

Sådan kommer du godt i gang

DEAs hovedkontor har siden sin etablering i 1965 ligget i Silkeborg, men fik i 2021 et branch office i København for at komme tættere på foreningens medlemmer på Sjælland, den politiske magt på Christiansborg, og hovedstadens brancheforeninger. Sammen kæmper de for at få eksporten på agendaen, så også de mindre virksomheder vænner sig til at tænke internationalt:

”Der findes 300.000 virksomheder herhjemme, men meget få af dem lader til at have eksport som en del af deres strategi. Hvis de imidlertid lagde et godt benarbejde i at finde et udenlandsk marked, som matchede deres produkt, ville en stor del af dem kunne vækste eksponentielt. Mange ved så ikke, hvor de skal starte, men det er her, vi kan gøre en forskel som forening. Som mindre virksomhed er man sårbar på pengepungen, hvis eksporteventyret mislykkes, men vi prøver at vise, at risikoen nemt kan minimeres ved at stille sig selv nogle ret enkle spørgsmål: hvad vil man egentlig med sit produkt – hvordan vil man gerne sælge det, og til hvem? Vi tilbyder desuden et netværk af smv’er, som er i samme situation, eller allerede har godt gang i eksporten. Her kan vores medlemmer taler med kolleger om, hvordan de har gjort, og få uvurderlig sparring”, siger Anette Galskjøt.

Danmarks første eksportakademi skal klæde firmaerne bedre på

Det italienske Handelskammer har stor succes med at holde kurser i italiensk businesskultur for danske studerende og virksomheder, der enten vil på praktikophold eller eksportfremstød i Italien. Måden man driver forretning på i Italien er på mange måder anderledes end i Danmark, og kender man blot lidt til formaliteterne omkring møder, forhandling, kommunikation og påklædning i sit samarbejdsland, kan man komme langt med sine første salgspitches som dansker. Anette er enig:

”Danskere kan godt have en lidt naiv holdning til, at Europa er én stor familie med onkler og tanter, der ligner hinanden til forveksling. I Danmark er vi gode til engelsk, vi rejser og tænker internationalt, og tror, at andre lande er ligesom os, men det er langtfra tilfældet. Selv i Skandinavien er der store forskelle på og forventninger til, hvordan man udfører sit arbejde. Tag for eksempel det digitale: danskerne er helt hjemmevante med mails, cloud-tjenester og online-dokumenter, mens flere lande i Europa halter efter på det punkt.”

Danish Export Association er af samme grund i gang med at bygge et eksportakademi i Silkeborg, som bliver Danmarks første læringssted med 100% fokus på eksportfremme, kurser og videreuddannelse for danske virksomheder. Det er her, foreningen især vil uddanne smv’er til at tage springet til eksport, og hvor der f.eks. vil blive afholdt kurser i fremmedsprog og businesskultur.

Det Italienske Handelskammer glæder sig til samarbejdet, hvor vi håber at sprede kendskabet til det italienske eksportpotentiale, og bidrage med indsigt i italienernes måde at drive forretning på.

 

_______________________________________________________

 

Er du en god eksport-case? Få styr på det vigtige forarbejde med disse råd fra Anette:

1: Spørg dig selv, hvad du vil med dit produkt – hvordan vil du gerne sælge det, og til hvem?

2: Lav en analyse af hvorfor du skal til udlandet, og vær realistisk: vælg ikke USA eller Kina som det første.

3: Find dit nye marked ved blandt andet at finde ud af, hvor der er størst efterspørgsel efter dit produkt.

4: Sørg for at benytte dig af eksportfremmende midler. Orientér dig i hvad der findes af subsidier.

5: Opsøg netværk med eksporterfaring, så du kan få sparring til dine ideer.  Måske netværket tilbyder dig hjælp til at lave en businessplan, og kan legitimere dig på det nye marked via personlige forbindelser?

6: Hav en ydmyg tilgang til det, du sælger. Kulturelle forskelle er vigtige indenfor salg, og ikke alle vil kunne se potentialet i dit produkt.

 

_________________________________________________________

 

Om Danish Export Association:

Danish Export Association blev stiftet helt tilbage i 1965 af 11 midtjyske virksomheder under navnet Midt- og Vestjysk Eksportforening, deriblandt Grundfos. Formålet var at hjælpe danske virksomheder med at vækste via vidensdeling og erfaringsudveksling om de kunder og projekter, der fandtes i udlandet. Det grundlag lever foreningen stadig på i dag, og kaldes i daglig tale Eksportforeningen, og Danish Export Association i international sammenhæng.

I dag rummer foreningen ca. 700 medlemmer, og har fra sit hovedkontor i Eksportens Hus i Silkeborg også etableret kontor i både København og Shanghai. Foreningen er i gang med at bygge sit eget Export Academy, som skal stå klart i efteråret 2024, og rumme Danmarks første undervisningsfacilitet med eksklusivt fokus på eksportfremme.

Se mere på Danish Export – Din genvej til mere eksport

DANITACOM

Cookie-indstillinger

Vi benytter cookies til at indsamle statistik over brugen af hjemmesiden, til målrettet markedsføring og til optimering af brugerens oplevelse.

Hvis du trykker på knappen ’Accepter’, godkender du, at vi benytter cookies til statistiske formål. Hvis du klikker på knappen ’Fravælg,’ kan du fravælge cookies til statistiske formål – vi benytter dog en cookie for at huske dit valg.

Back

Cookie-indstillinger

Hvis du ikke ønsker, at vores samarbejdspartnere behandler dine persondata og anvender dem på tværs af internettet, kan du fravælge det her.

Formål