Barolo & Friends Aarhus
Oplev en af de førende regioner i Italien for produktion og eksport af vin

Dato
12 maj 2025
Sted
Aarhus
Med tanke for den strategiske betydning, som det danske marked har for piemontesiske vine, arrangerede Danitacom i samarbejde med Consorzio Vini del Piemonte og Enora den fjerde udgave af Barolo & Friends Aarhus. Arrangementet afholdes naturligvis i Aarhus, Danmarks næststørste by målt i indbyggertal og havnestørrelse.
“I vini del Piemonte” er et konsortium grundlagt i 2010, som i øjeblikket omfatter 250 piemontesiske vingårde. Foreningen består af producenterne selv og har til formål at forstærke og formidle den utrolige piemontesiske vinarv, samt rigdommen og unikheden i dens årgange og terroirs.
Barolo & Friends Aarhus finder sted den 12. maj 2025 på det meget elegante Smedien, et palads fra det nittende århundrede, som har stor historisk og arkitektonisk betydning for byen.
Arrangementet inkluderer en session forbeholdt professionelle (importører, distributører, Ho.Re.Ca., sommeliers, journalister osv.), og en session, der er åben for private vinelskere. Hos Barolo & Friends Aarhus deltager 15 vingårde, der repræsenterer et udvalg af nogle af de bedste vine fra Piemonte: Barolo, Barbaresco, Nebbiolo, Barbera og mange andre.
Dagens program:
- 10.30-12.00: Masterclass med Thomas Ilkjær, der med sit dybe kendskab til Piemonte, regionens druesorter og terroir vil guide deltagerne i opdagelsen af de unikke produkter.
- 12.00 – 12.30: Let frokost til de deltagende i Masterclass.
- 12.30-15.30: B2B Walk-around Tasting, der giver de professionelle business-gæster fra sektoren mulighed for at tale direkte med de piemontesiske producenter.
- 16.00 – 18.00: “Gå-tur-smagning”, hvor private wine lovers smager og oplever historien bag hver flaske og dens etiket.
Tilmelding for de professionelle i sektoren:
Udfyld denne tilmelding for at komme med til Barolo & Friends Aarhus her.
Bemærk venligst at vores Masterclass har begrænsede pladser. Din tilmelding vil først blive bekræftet, når du modtager en bekræftelsesmail. Du kan forvente at få feedback angående din deltagelse efter den 14. april.
Tilmelding for private wine lovers
For at deltage i walk-around smagningen, der er åben for offentligheden, skal du købe din billet her.
—
Barolo & Friends vil også være i København den 14. maj 2025. For at få mere at vide, klik her.